Jakie leki obniżają libido?
Libido to inaczej popęd seksualny lub płciowy. Nie jest to jednak czysto fizyczne pobudzenie seksualne. To także element pobudzenia pochodzący z wewnątrz organizmu. Jego celem jest zaspokojenie potrzeb seksualnych. Lidibo jest mocno idnywidualną kwestią, a na jego poziom wpływa wiele czynników, jednymi z nich mogą być przyjmowane preparaty. Jakie leki obniżają poziom libido.
Dlaczego leki wpływają na libido?
Leki mogą przeróżnie wpływać na popęd seksualny. Przyczyna zaburzenia libido wynika ze sposobu działania tych środków. Leki mogą oddziaływać na poziom hormonów płciowych, pogarszać ukrwienie genitaliów oraz wpływać na psychikę. Podczas gdy leki stosowane są przewlekle, a ich zadaniem jest leczenie schorzeń, wówczas ich odstawieniem mogłoby wiązać z zagrożeniem zdrowia. Co ważne, aż 25% zaburzeń popędu seksualnego ma związek z stosowanymi lekami. Osoby zażywające farmaceutyki doszukują się problemów z libido w nieprawidłowej diecie, czy nieodpowiedniej regeneracji, a często powodem ich wystąpienia są substancje zawarte w lekach
Jakie leki obniżają libido?
Do grupy leków obniżających poziom popędu seksualnego należą m.in:
- leki hormonalne, w tym te antykoncepcyjne
- leki przeciwdepresyjne
- leki obniżające cholesterol
- leki na choroby układu krążenia
Tabletki antykoncepcyjne - czy obniżają libido
Ingerencja w gospodarkę hormonalną może wiązać się z skutkami ubocznymi. Jednym z nich jest mniejszy popęd seksualny. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne po wystąpieniu niechcianych efektów zmniejszają poziom libido, ale też powodują brak przyjemności z seksu. Spowodowane jest to tym, że tabletki antykoncepcyjne zmniejszać poziom hormonów płciowych, działają antyandrogennie oddziaływując m.in. na testosteron. Nie ma to miejsca jednak zawsze. Na niektóre kobiety mogą mieć przeciwny skutek, odczuwać mogą zwiększony popęd seksualny. W przypadku problemów związanych ze stosowaniem doustnych środków antykoncepcji świetną alternatywą są prezerwatywy, które są mechaniczną formą zapobiegania ciąży bardzo ubogą w skutki uboczne.
Libido a leki na choroby krążenia
Niektóre farmaceutyki zażywane w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub choroby wieńcowej negatywnie wpływają na libido. Niechciane efekty mogą mieć nieselektywne β-blokery, diuretyki i blokery kanału wapniowego. U panów leki te mogą powodować zaburzenia erekcji. Natomiast u pań podczas ich stosowania może pojawić się suchość pochwy, niewystarczające nawilżenie miejsc intymnych lub zmniejszenie ochoty na seks. W przypadku słabego nawilżenia pochwy świetnie sprawdzają się lubrykanty, jednak przewlekły problem należy skonsultować z lekarzem. Inhibitory konwertazy angiotensyny (IKE) pozbawione są złego wpływu na popęd seksualny.
Leki przeciwdepresyjne a popęd seksualny
Jednym ze skutków ubocznych większość leków przeciwdepresyjnych jest to, że mogą zaburzać seksualność. Wpływają one bowiem na psychikę, chęć do działania oraz nastrój. Do najczęstszych efektów ubocznych należą zmniejszone pożądanie oraz zaburzenia erekcji. Zmniejszony poziom libido to częsty powód odstawienia leków antydepresyjnych. Środkami farmakologicznymi, które mogą powodować dysfunkcje seksualne są:
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD)
- selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI),
- selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI).
Leki hipolipemizujące a zaburzenia pożądania
Do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi wykorzystuje się leki hipolipemizujące, do których zaliczają się głównie fibraty i statyny mogą zaburzać popęd seksualny, w szczególności u mężczyzn. Statyny to również grupa leków stosowana do terapii choroby niedokrwiennej serca. Do skutków ubocznych leki hipolipemizujących zaliczają się problemy z erekcją oraz zaburzenia potencji, co bezpośrednio przekłada się na zaburzenia pożądania.
Zmniejszony popęd seksualny - co robić?
W sytuacji gdy zauważymy że stosowany przez nas lek wpływa w negatywny sposób na popęd seksualny nie należy na własną rękę podejmować działań w kierunku regulacji dawki, czy jego odstawienia. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem i opowiedzieć o zaistniałym problemie. Oprócz konsultacji z lekarzem warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę oraz uprawiać aktywność fizyczną. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby suplementować preparaty takie jak LibiMEN, czy LibiFEM, które przez zawartość wielu świetnych składników mogą przyczynić się do poprawy libido.
BICAPS LibiFEM to produkt przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Zawiera naturalne składniki, w tym m.in. standaryzowane ekstrakty wpływające na aktywność seksualną i utrzymanie optymalnego poziomu energii. BICAPS LibiMEN to produkt przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Zawiera naturalne składniki, które wspomagają aktywność seksualną i utrzymanie optymalnego poziomu energii. ManForte to suplement diety opracowany specjalnie dla aktywnych mężczyzn. Wspomaga zdolność seksualną Wspiera popęd seksualny Utrzymuję odpowiednią spermatogenezę Przyczynia się do utrzymania prawidłowej płodności i możliwości rozmnażania się Reguluje aktywność seksualną.