Filtruj według

Marka

Marka

Zawartość opakowania

Zawartość opakowania

Odpowiednie dla

Odpowiednie dla

Cecha specjalna

Cecha specjalna

Dolegliwości

Dolegliwości

Potas

Potas w tabletkach skuteczny sposób na brak Potasu w diecie.

Jeśli przeszkadzają Ci drżące łydki lub uda, ogólne osłabienie, obrzęk nóg, nadmierna senność, a nawet zaburzenia pracy serca to bardzo możliwe, że cierpisz na niedobór Potasu w organizmie. Niedobór tego makroelementu można uzupełnić stosując suplementy w postaci chociażby Potasu w tabletkach. Potas jest jednym z elektrolitów w naszym ciele dzięki niemu nasze mięśnie mogą prawidłowo funkcjonować i rosnąć, a serce oraz układ nerwowy działać należycie.

Potas w organizmie i jego rola.

Potas w organizmie jest jednym z głównych elektrolitów biegnących w naszych w komórkach. Oprócz Potasu ważnymi elektrolitami są Sód, Magnez, Wapń. Odpowiadają one za utrzymanie prawidłowego napięcia na błonach komórkowych i przekazywanie impulsów elektrycznych między komórkami. Potas bierze udział w budowie, syntezie białek i aminokwasów. Poza tym niezbędny w cyklach produkcyjnych komórek. Dzięki temu, że Potas jest elektrolitem odpowiada za pracę naszych mięśni oraz każde uderzenie serca. Potas przez swoje uczestnictwo w procesach syntezy białek (będących budulcem mięśni) przez komórki jest odpowiedzialny za budowę masy mięśniowej oraz utrzymanie mięśni. Odpowiedni poziom Potasu jest więc bardzo ważny dla sportowców. Potas wykazuje działanie antagonistyczne względem Sodu i Wapnia. Będąc przeciwieństwem Sodu zmniejsza ilość płynów zewnątrzkomórkowych, co przekłada się na kontrolowanie poziomu wody w organizmie. Potas odpowiada też za prawidłowe napięcie mięśni, podnosząc je w przeciwieństwie do Wapnia. Odpowiednia ilość Sodu i Potasu, równowaga pomiędzy tymi dwoma makroelementami w organizmie przyczynia się do jego prawidłowego funkcjonowania oraz chroni przed chorobami serca i nadciśnieniem tętniczym, czyli poważnymi chorobami cywilizacyjnymi. Potas zapewnia również równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, przyczyniając się do homeostazy.

Magnez z potasem - idealna synergia.

Często ludzie decydują sięgnięcie suplementów diety mających w składzie Potas i Magnez, czasem do tych dwóch składników dołącza jeszcze witamina B6. Dlaczego właśnie Magnez z Potasem oraz dla kogo będą one najlepsze? Te dwa makroskładniki są elektrolitami, więc jeżeli wiemy że w naszym organizmie brakuje elektrolitów w tym tych dwóch składników to warto sięgnąć po suplement Magnezu z Potasem. Niedobór elektrolitów powodować może wysoka temperatura, nadmierny wysiłek fizyczny, zakażenie wirusem rota, leki, picie zbyt małej ilości wody i dieta głodówkowa. Magnez z Potasem skutecznie pomogą zadbać o prawidłową pracę mięśni i serca oraz zwalczyć bolesne skurcze mięśni. Oprócz tego mogą zniwelować uczucie zmęczenia i znużenia, zwłaszcza u seniorów. Aby suplement Potasu i Magnezu był skuteczny należy wybrać najlepiej przyswajalną formę tych minerałów. W kwestii Potasu sprawa jest dość prosta, ponieważ zarówno organicznie jak i nieorganiczne formy tego pierwiastka są dobrze przyswajalne, wyróżniamy: chlorek potasu, glukonian potasu, cytrynian potasu, wodorowęglan potasu i asparaginian potasu - wszystkie wchłaniają się na podobnym poziomie. Jeżeli chodzi o Magnez jest to bardziej skomplikowane, gdyż jest ich dość sporo oraz możemy wyodrębnić te lepiej i gorzej przyswajalne formy Magnezu. Do jednych z lepiej przyswajalnych form Magnezu należą cytrynian magnezu, mleczan magnezu, jabłczan magnezu, diglicynian magnezu. Wystrzegać powinniśmy się węglanu oraz tlenku magnezu, ich przyswajalność jest dość słaba. Jeżeli chcesz nabyć suplement Magnezu z Potasem nie mogłeś lepiej trafić, u nas nabędziesz ten suplement w najlepszej przyswajalnych formach tych makroelementów.

Niedobór potasu oraz jego nadmiar, czym grożą?

Niedobór Potasu inaczej nazywany jako hipokaliemia z reguły występuje u osób stosujących środki moczopędne, diuretyki, leki nasercowe i pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz nerek. Niektóre z leków wpływają na nadmierne wydalanie potasu wraz z moczem. Osoby przewlekle stosujące takowe farmaceutyki powinny więc regularnie sprawdzać poziom Potasu w surowicy i uzupełniać powstałe niedobory stosując chociażby potas w tabletkach. Wcześniejszą suplementację należy jednak skonsultować ze swoim lekarzem i dostosować odpowiednią dawkę do naszych niedoborów. Innymi przyczynami, które mogą wywołać niedobór Potasu są intensywne biegunka lub wymioty, wywołane poprzez zatrucie pokarmowe, przedawkowaniem leków przeczyszczających oraz przewlekłymi chorobami jelit. Hipokaliemia może wystąpić również u osób chorujących na niedoczynność tarczycy, która może przyczyniać się do wydalania Potasu. Mniej spotykane powody niedoboru Potasu to masywne krwotoki, śpiączka cukrzycowa, urazy, wstrząsy, sterydoterapia czy rozległe oparzenia. Niedobór Potasu objawia się poprzez: zaburzenia pracy serca, arytmie, obrzęk nóg, ogólne osłabienie, nadmierną senność, drżenie mięśni, np. łydek lub ud oraz zaburzenie funkcjonowania mięśni gładkich i szkieletowych. Bagatelizowane objawy i nie zadbanie o odpowiednią podaż Potasu w konsekwencji mogą prowadzić do wielu dysfunkcji, takich jak: wzdęcia, zaparcia, nadciśnienie, zaburzenie w funkcjonowania nerek, trądzik, zdenerwowanie, czy nawet omdlenia.

Zarówno jaki niedobór szkodliwy w skutkach może okazać się nadmiar Potasu, którego nazwa brzmi hiperkaliemia. Zdrowe osoby nie są za specjalnie narażone na tą przypadłość, ponieważ spożywany nadmiar potasu będzie wydalany wraz z moczem. Problem może pojawić się jednak w przypadku osób z zaburzeniami pracy nerek. Wówczas Potas dostarczany w nadmiarze nie będzie wydalany z organizmu co w efekcie przyczynia się do wystąpienia hiperkaliemii. Długotrwały nadmiar Potasu może prowadzić do do niebezpiecznych zaburzeń pracy serca, paraliżu mięśni oddechowych, udarów mózgu, zaburzeń ze strony układu nerwowego.

Potas tabletki, proszek czy kapsułki - jaki jest najlepszy suplement Potasu?

Przed tym gdy zaczniemy stosować suplement Potasu warto jest ową suplementację poprzedzić badaniem na obecność Potasu w organizmie, aby upewnić się do co jego niedoboru. Obecną ilość tego pierwiastka w organizmie sprawdza się poprzez badanie stężenia Potasu w surowicy krwi. Prawidłowy jego poziom wynosi od 3,5 do 5,0 mmol/l (mEq/l). Czy wybierzemy Potas w tabletkach, kapsułkach czy proszku nie ma w tym przypadku większego znaczenia, powinno to być dostosowane do naszych preferencji. Bardziej istotny podczas wyboru suplementów diety jest związek, który wchodzi w skład takowego suplementu i jego wchłanialność przez organizm. Jednak jeżeli chodzi o Potas suplement - stosowane związki mają podobną wchłanialność przez organizm. Ważne jest również gdy zdecydujemy się na suplementację aby była ona skuteczna i zakupiony przez nas suplement pochodzi ze sprawdzonego źródła. U nas zakupisz Potas bez recepty w postaci najlepszej jakości suplementu diety. W naszym sklepie internetowym dostępny jest zarówno Potas tabletki, kapsułki, jaki i proszek.

czytaj więcej
czytaj mniej

Aktywne filtry