F-MULTI MINERALS to produkt w formie proszku. Zawiera kompleksową kompozycję 11 składników mineralnych. Czysty skład - bez sztucznych wypełniaczy, barwników i konserwantów. Bardzo dobrze przyswajalne formy - m.in. cytryniany (wapnia, magnezu, potasu, cynku), glukoniany (manganu, miedzi), L-selenometionina (selen).
Jod
Jod w tabletkach - suplement, który pozwoli zadbać o zdrową tarczycę.
Jod jest koniecznym mikroelementem do tego człowiek mógł żyć. Jod warunkuje prawidłowe działanie tarczycy. Na świecie aż ponad 1,5 miliardom ludzi doskwiera niedobór Jodu. Podstawowymi znakami niedoboru Jodu może być ciągłe uczucie chłodu brak energii, zmęczenie, problemy ze skórą dłoni osłabienie czy przybieranie na wadze. Jeżeli zauważysz u siebie oznaki niedoboru warto skonsultować się z lekarzem i zastosować Jod w tabletkach, suplement który skutecznie zwalczy niedobór.
Jod - co to takiego?
Pierwotnie jod znajduje się w skałach i pod wpływem wiatru uwalniany jest do oceanów i mórz. Oprócz tego Jod występuje w organizmach żywych, glebie i powietrzu. Jod jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Obecność jodu w ciele człowieka stanowi poniżej 0,01 jego masy co sprawia, że jest mikroelementem. Jod w większości dostarczany jest z diety. Głównym jego źródłem jest pożywienie, zaś drugorzędnym woda pitna, która gwarantuje uzupełnienie 10% dziennego zapotrzebowania na jod. Mikroelement ten może być również absorbowany drogą oddechową. Możliwe jest to w miejscach nadmorskich gdzie jod występuje w większej ilości w powietrzu. Około 80% tego pierwiastka magazynowana jest w tarczycy. Pozostałe niespełna 20% znajduje się w błonie śluzowej żołądka, mięśniach szkieletowych, gruczołach ślinowych i mlekowych, a u kobiet również w jajnikach.
Jod właściwości, wpływ niezbędnego mikroelementu na zdrowie.
Główną rolą jaką odgrywa Jod w organizmie człowieka jest jego udział w produkcji hormonów tarczycy. Jest odpowiedzialny za produkcje zarówno trójjodotyroniny (T3), jak i tyroksyny (T4). Hormony tarczycy odpowiadają za odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego oraz rozwój przysadki mózgowej. Oprócz tego utrzymują stałą temperaturę ciała i wspierają prawidłową przemianę materii. Dodatkowo stężenie hormonów tarczycy we krwi warunkuje prawidłowy rozwój mięśni, nerek, serca. Tyroksyna uczestniczy także w procesie oddychania komórkowego. Tak więc dbają o zdrową tarczycę Jod wspiera działanie serca oraz układu nerwowego i mięśniowego. Ponadto Jod jest również silnym przeciwutleniaczem.
Zapotrzebowanie na jod.
Dzienne zapotrzebowanie na jod jest zmienne i uzależnione od wielu czynników. Nasze zapotrzebowanie na jod zmienia się wraz z wiekiem. Dzienna dawka jodu jaką powinniśmy spożywać zależy również od tego jakiej jesteśmy płci oraz od tego jak bardzo jesteśmy aktywni w ciągu dnia. Dostosowanie odpowiedniej dawki Jodu jest konieczne, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie hormonów tarczycy. Dzienna zawartość Jodu od urodzenia w diecie powinna wynosić: niemowlęta 50 µg, dzieci od 1 do 3 roku życia 70 µg, dzieci do 6 roku życia 90 µg, dzieci od 6 do 10 roku życia 120 µg. Od 10 roku życia zaleca się spożywanie Jodu w dawce nieprzekraczającej 150µg. Po skończeniu 19 lat, zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni spożywać ok. 150-200µg. Zapotrzebowanie na Jod zwiększa się u kobiet podczas ciąży i karmienia piersią. Przyszłe matki powinny spożywać 220µg, a podczas laktacji 290µg.
Niedobór Jodu, czym może się objawiać i do przyczynić.
Niedobór Jodu jest problemem na skalę globalną, dotyka ona około 1,5 miliarda ludzi na całym świecie. Europa jest pierwszym kontynentem pod względem liczby mieszkańców dotkniętych niedostatkiem Jodu. Na niedobór Jodu szczególnie narażone są osoby mieszkające z dala od morza, w Polsce będą to osoby mieszkające w województwach południowych. Objawami niedoborem Jodu są: przybieranie na wadze, przewlekłe zmęczenie, brak energii, ciągłe odczuwanie chłodu. Innymi objawami niedoboru Jodu mogą być problemy ze skórą, jest ona sucha mniej odporna na uszkodzenia i zaczerwieniona. Niedobór Jodu ma negatywny wpływ na stan psychiczny, czyli między innymi: działanie układu nerwowego, nadpobudliwość, zaburzenia myślenia, u dzieci może zaburzać również rozwój intelektualny. Długotrwały niedobór Jodu prowadzi niedoczynności tarczycy i do powstawania wola. Niedostatek tego mikroelementu u kobiet może zaburzać miesiączkowanie, przyczyniać się do poronień jak i do przedwczesnego porodu.
Nadmiar Jodu - skutki i objawy.
Większość ludzi toleruje nadmiar Jodu. Szczególnie narażoną grupą osób na przedawkowanie są chorzy na tarczycę. U pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi tarczycy nawet zalecane dawki mogą prowadzić do negatywnych skutków dla zdrowia. Nadmiar Jodu prowadzi do nadczynności tarczycy. Innymi skutkami mogą być także zmianami skórnymi, nadmiernym wytwarzaniem śluzu w oskrzelach, zwiększoną aktywnością gruczołów ślinowych i odczynami alergicznymi. Przy bardzo dużych dawkach Jodu (kilkukrotnie większych) może dojść do zatrucia jodem, które objawia się nudnościami, biegunką, białkomoczem, zaburzeniami pracy serca oraz uczuciem pieczenia w gardle, ustach i żołądku.
Najlepsze źródła Jodu.
Świetnym źródłem Jodu może być nadmorskie powietrze lub morskie kąpiele wodne. W Polsce pozyskiwanie tego mikroelementu z powietrza możliwe jest tylko na wąski pasie wybrzeża Bałtyku. Większości ludzi musi więc pozyskiwać Jod z pożywienia. Jednak często jest to ciężkie do uzyskania ze względu na konieczność jedzenia dużej ilości ryb. Wtedy warto zastosować suplement z Jodem, świetnym wyborem wówczas może być Jod w tabletkach, który pozwoli nam skutecznie dostosować dawkę. Jod w pożywieniu możemy znaleźć głównie w rybach takich jak halibut, łosoś, dorsz, makrela, śledź. Innymi źródłami Jodu są skorupiaki, algi, mięczaki, jaja i nabiał. Jod z pożywienia wchłania się w około 85%. Wchłanianie Jodu mogą upośledzać glikozydy cyjanowe, siarkocyjanki, polifenole i rodanki. Są to związki, które występują w kapuście, owocach, orzeszkach ziemnych, brokule i kalafiorze. W celu uniknięcia niedoborów w Polsce dodaje się go także do soli.
Jod suplement - dla kogo?
Jeżeli nasza dieta z różnych powodów nie jest bogata w Jod warto jest rozważyć suplementację Jodem, aby zapewnić prawidłową pracę tarczycy. Dostarczanie Jodu jest szczególnie ważne u kobiet zarówno podczas ciąży, jak i karmienia piersią. Weganie są szczególnie narażeni na niedobory, ponieważ eliminują oni z jadłospisu ryby i produkty odzwierzęce takie jak nabiał czy jaja, które są świetnymi źródłami Jodu. Zapotrzebowania na Jod zmienią się, również ze względu na zanieczyszczenie powietrza przez azotany, ołów i związki siarki. Idealny wyborem dla osób chcących zażywać Jod w postaci suplementu jest Jod w tabletkach. Takowy suplementy jest łatwy w dawkowaniu, wygodny w spożywaniu i zaledwie jedna lub dwie tabletki Jodu pozwolą skutecznie uporać się z niedoborem. Jod w tabletkach pozwoli skutecznie zadbać o zdrowie hormonów tarczycy. Dobrze jest skonsultować wcześniejszą suplementację z lekarzem.
Jest 4 produktów.
Skład Vitamin Premium Complex został opracowany w oparciu o najwyższej jakości, opatentowane składniki, w starannie dobranych proporcjach. Ponadto, obecność składników dedykowanych sprawia, że Vitamin Premium Complex DLA MĘŻCZYZN wspiera również typowo męskie aspekty zdrowia.
Skład Vitamin Premium Complex został opracowany w oparciu o najwyższej jakości, opatentowane składniki, w starannie dobranych proporcjach. Dzięki zastosowaniu dobrze przyswajalnych form składników, produkt pomaga w uzupełnieniu dziennego zapotrzebowania organizmu kobiety na aż 23 składniki odżywcze wspomagające naturalne funkcje organizmu
Skład Vitamin Premium Complex został opracowany w oparciu o najwyższej jakości, opatentowane składniki, w starannie dobranych proporcjach. Vitamin Premium Complex DLA DZIECI pomaga uzupełnić dzienne zapotrzebowanie organizmu dziecka na 23 witaminy i składniki mineralne wspierające prawidłowy rozwój kości, funkcjonowanie układu odpornościowego, nerwowego i prawidłowe widzenie.