Witaminy

Witaminy - twoja odporność, zdrowie, siła i witalność.

Witaminy są to najpotrzebniejsze związki, bez których organizm nie mógłby przetrwać i prawidłowo funkcjonować. Ludzki organizm nie jest w stanie sam wyprodukować większości witamin, więc powinny być one dostarczane z pożywienia. Wyjątkiem jest, np. witamina D, której źródłem mogą być promienie słoneczne, jednak pozyskanie jej odpowiedniej dawki ze słońca jest trudne i uwarunkowane wieloma czynnikami. Gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości witamin z codziennej diety warto stosować witaminy w postaci suplementu diety, aby uzupełnić powstałe niedobory.

Podział Witamin

Witaminy to składniki konieczne do tego aby organizmy działały odpowiednio. Gdy w naszej diecie ich zabraknie pojawiają się pewne komplikacje. Organizm, który nie ma dostępu do odpowiedniej ilości witamin zaczyna upośledzać pewne funkcje, a długotrwały ich niedobór może spowodować nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu. Witaminy można pogrupować ze względu na kilka kategorii. Jedną z nich na pewno może być podział ze względu na ich pochodzenie. Witaminy występują jako te pochodzenia naturalnego mogą  również być otrzymywane syntetycznie. Kolejnym podziałem jest sposób w jaki dostarczane są do naszego organizmu. Występują witaminy egzogenne, czyli te których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować lub produkuje ich zbyt mało. Oprócz tego występują prowitaminy czyli związki chemiczne, które w wyniku reakcje zmieniają swoja formę w witaminę. Świetnym tego przykładem będzie, np. prowitamina D2 inaczej mówiąc ergosterol, który w wyniku promieni słonecznych oddziałujących bezpośrednio na skórę przetwarzany jest w prowitaminę D. Witaminy dzielimy, również ze względu na ich rozpuszczalność. Można wyodrębnić witaminy rozpuszczalne w wodzie czyli wszystkie witaminy z grupy B oraz witaminę C. Drugą grupą witamin będą witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, do których należą Witaminy A, D, E, K.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Spośród witamin rozpuszczalnych w wodzie możemy wyodrębnić wszystkie Witaminy z grupy B (tiamina, niacyna, ryboflawina, biotyna, witamina B6, foliany, kwas pantotenowy, witamina B12) oraz witaminę C. Witaminy rozpuszczalne w wodzie charakteryzują się tym, że nie są magazynowane w organizmie (w porównaniu do tych rozpuszczalnych w tłuszczach) co za tym idzie są wydalane wraz z moczem. Ich specyfikacja ma swoje plusy, jaki i minusy. Jako plus na pewno możemy uznać to, że rzadko kumulują się w organizmie do tego stopnia, żeby były toksyczne.  Aby to nastąpiło musielibyśmy je dostarczać regularnie, w ogromnych ilościach. Minusem jest, zaś to gdyż nie są magazynowane w ciele to dużo szybciej odczujemy ich niedostatek i konsekwencje z nim związane. Dlatego witaminy rozpuszczalne w wodzie powinny być dostarczane regularnie oraz w takich samych, odpowiednich dawkach.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą cztery Witaminy - A, D, E, K.  Są one magazynowane w organizmie, głównie odkładają się w tkance tłuszczowej i wątrobie. Przez to, że są przechowywane w ciele łatwiej jest o ich nadmiar w diecie oraz jego negatywne skutki. Zaletą witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jest z kolei fakt, że dużo ciężej o ich niedobór, ponieważ potrafią być magazynowane w ciele przez kilka dni, a nawet miesięcy. Ponadto niektóre z nich można spożywać rzadziej, w większych dawkach - jest to ogromny plus dla zapominalskich. Dla przykładu zamiast suplementować witaminę D codziennie w dawkach 2000 j.m. można zażyć ją raz na 4 dni w dawce 8000 j.m. Pokazuje to, że witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mają większą przyswajalność, niż te rozpuszczalne w wodzie. Należy jednak pamiętać (jak ich sama nazwa mówi), aby witaminy A,D,E,K były syntezowane przez organizm muszą być spożywane w towarzystwie tłuszczów. Ich przyswajanie zaczyna się w momencie gdy trafią do żołądka i rozpocznie się proces trawienia.

Przyczyny oraz skutki niedoborów witamin

Niedobór witamin zwany również hipowitaminozą spowodowany jest niedostarczeniem wystarczającej ilości tych składników odżywczych, konkretniej witamin z diety oraz nie zadbaniem o ich uzupełnienie w postaci suplementów. Do niedoborów witamin mogą przyczynić się również ich interakcje z lekami. Oprócz tego niekorzystny wpływ ma niezdrowy tryb życia i upośledzone wchłanianie się witamin w przewodzie pokarmowym. O odpowiedni poziom witamin powinniśmy zadbać w szczególności w okresie jesienno-zimowym, gdyż wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na ich niedobory i wszelkiego rodzaju infekcje. Niedobór witamin może mieć łagodne - mniej zauważalne objawy, jak również wyraźnie – wyniszczające. Uzależnione jest od tego jakich witamin brakuje w naszym ciele. Długotrwały niedobór może przerodzić się w antywitaminę, jest to schorzenie charakteryzujące się znacznym niedostatkiem witaminy, a nawet ich całkowitym brakiem w organizmie. Brak lub niedobór danej witamin dają efekt pojawienia się poszczególnych objawów.

Czy nadmiar witamin jest szkodliwy i jak się przed nim uchronić?

Tak nadmiar witamin może być szkodliwy. Obciążenie organizmu nadmiarem jednej lub kilku witamin prowadzi do zespołu objawów chorobowych zwanych hiperwitaminozą. Długotrwały, nieleczony nadmiar witamin może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Witaminami które mogą być przedawkowane są głównie te rozpuszczalne w tłuszczach czyli Witaminy A, D, E, K. W jaki sposób uchronić się przed nadmiarem witamin? Zawsze przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się ze swoim lekarzem, albo zasięgnąć rady u dietetyka lub farmaceuty. Ponadto bardzo ważne jest regularne robienie kompleksowych badań krwi i moczu gdzie natychmiast można w najprostszy sposób zauważyć niepokojące objawy, a następnie zidentyfikować ich źródło. Oprócz tego przed zaczęciem stosowania suplementów diety można zrobić badania aby sprawdzić poziom poszczególnej witaminy w naszym ciele, aby dobrać odpowiednią dla nas dawkę.

Działanie witamin -  charakterystyka każdego z życiodajnych składników z osobna

Witamina A to termin, który odnosi się do kilku substancji o podobnej budowie i działaniu nazywanych retinoidami. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Najważniejszym związkiem z tej grupy dla organizmu człowieka jest jest retinol. Główną rolą witaminy A jest jej udział w procesie widzenia. Poza tym wpływa ona na odpowiedni rozwój oraz wzrost kości i prostego zgryzu, wzmacniając żuchwę. Karotenoidy utrzymują prawidłowy stan włosy, skóry oraz paznokci i należą do przeciwutleniaczy. Źródła witaminy A w pożywieniu to nabiał, wątróbka, masło, marchew, papryka i pomidory. Długotrwały niedobór witaminy A może skutkować problemami ze wzrokiem w tym kurzą ślepotą i nadmierną suchością rogówki. Nadmiar witaminy A zaś uwydatnia się osłabieniem mięśni, odwapnieniem kości i ociężałością.

Witamina B1 (tiamina) należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. W organizmie człowieka witamina B1 ma wpływ na prawidłowy metabolizm energetyczny. Oprócz tego wspiera zachowanie prawidłowych funkcji psychologicznych, a jej niedobór objawia się ich zaburzeniem. Zaś długotrwałe nieleczony niedostatek witaminy odkrytej przez Polaka może prowadzić do choroby beri-beri. Niedobór tiaminy objawia się również niewydolnością krążenia i zaburzeniami układu pokarmowego. Jej nadmiar natomiast nie jest szkodliwy, ponieważ ciężko ją przedawkować. Możliwe jest to tylko za pomocą zastrzyków. Witaminę B1 z pożywienia można czerpać głównie z produktów mięsnych i podrobów, w tym z wątroby, serca, wieprzowiny, występuję też w strączkach i orzechach.

Witamina B2 (ryboflawina) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Uczestniczy w procesie metabolizmu makroskładników. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i procesu widzenia. Jej odpowiedni poziom przyczynia się do zmniejszenia uczucia znużenia i zmęczenia, a jej niedostatek objawia się między innymi problem z koncentracją, bezsennością, zmianami w okolicach ust, w tym pękaniem kącików warg i kłopotami z narządami wzroku. Na niedobór witaminy B2 w szczególności narażeni są diabetycy, alkoholicy oraz dzieci i młodzież. W pożywieniu znajdziemy ją w takich produktach jak jaja, jogurty, mleko, chudy ser, wątróbka, migdały, fasola i grzyby.

Witamina B3 (niacyna) jest ona rozpuszczalna w wodzie. Podobnie jak witamina B2 bierze udział w rozkładzie i syntezie makroskładników. Oprócz tego witamina B3 rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi. Pomaga też zachować nabłonek skóry w dobrej kondycji i wspiera układ nerwowy w prawidłowym funkcjonowaniu. Niedobór witaminy PP objawia się problemami, skórnymi, zmęczeniem, biegunką i osłabieniem mięśni. Awitaminoza niacyny prowadzi do pelagry.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) należy do witamin które są rozpuszczalne w wodzie. Bierze udział syntezie niektórych makroskładników oraz hormonów. Co więcej odpowiedni poziom witaminy B5 w organizmie przyśpiesza gojenie się ran, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, wspomaga regenerację tkanek oraz pigmentację włosów. Niedobór kwasu pantotenowego objawia się poprzez wypadanie włosów, ogólne problemy z układem nerwowym, zmiany skórne. Na jego niedobór szczególnie narażeni są alkoholicy, kobiety w ciąży oraz osoby starsze.

Witamina B6 (pirydoksyna) pełni funkcje koenzymu w wielu procesach między innymi: cholesterolu, kwasów tłuszczowych, hormonów, węglowodanów, metabolizmie aminokwasów. Z badań wynika, że Witamina B6 obniża poziom estrogenu we krwi. Oprócz tego ma wpływ na pracę serca, prawidłowe ciśnienie krwi, poprzez swój udział w krwiotworzeniu. Poza tym wspiera pracę układu nerwowego. Jej niedobór powoduje zmiany w czerwonym szpiku kostnym, układzie nerwowym, stany zapalne skóry oraz zaburzenia w pracy układu pokarmowego.

Witamina B7 (biotyna, witamina H) jest to grupa prosyntetyczna enzymów, które biorą udział w procesie glukoneogenezy. Biotyna należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, słynie w głównej mierze ze swoich zbawiennych właściwości na włosy oraz skórę, nie są to jednak jedyne rzeczy, za które jest ona odpowiedzialna w naszym organizmie. Witamina B7 wpływa na prawidłowy metabolizm makroskładników odżywczych, wspiera również pracę układu nerwowego oraz pomaga w zachowaniu odpowiednich funkcji psychologicznych. Niedobór witaminy H objawia się problemami ze skóra, spadkiem apetytu, uczuciem zmęczenia oraz znużenia, a długo bagatelizowany może przerodzić się w anemię złośliwą.

Witamina B9 (kwas foliowy) tak jak reszta witamin z grupy B jest rozpuszczalna w wodzie. Ma wpływ na odpowiedni wzrost i funkcjonowanie komórek. Kwas foliowy pomaga w prawidłowym metabolizmie homocysteiny i funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz nerwowego. Oprócz tego witamina B9 w sposób bardzo istotny wpływa na prawidłowy rozwój płodu, między innymi zmniejsza ona szanse wystąpienia wady cewy nerwowej i rozszczepu kręgosłupa. Zarówno kobiety będące w ciąży, jak i te które mają w planach powiększyć swoją rodzinę powinny zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości kwasu foliowego. Jego niedobory mogą objawiać się niedokrwistością, stanami lękowymi, bezsennością, problemami z pamięcią, a u dzieci i młodzieży niedostatek witaminy B9 może powodować zahamowanie wzrostu.

Witamina B12 (kobalamina) jest to ostatnia witamina z grupy B, tak jak pozostałe rozpuszczalna jest w wodzie. Witamina B12 bierze udział w rozkładzie homocysteiny, odgrywa znaczącą rolę w podziale komórek. Oprócz tego wpływa na zmniejszenie uczucia znużenia i zmęczenia, wspiera układ nerwowy i jak inne witaminy z grupy B trzyma pieczę nad prawidłowymi funkcjami psychologicznymi. Z reguły niedobory witaminy B12 występują u wegan.

Witamina C znana również jako kwas askorbinowy pełni istotną rolę w organizmie człowieka. Najbardziej znaną z funkcji witaminy C jaką odgrywa w ciele człowieka jest jej wpływ na układ immunologiczny, wspiera ona bowiem odporność organizmu na infekcję. Poza tym jest ona silnym przeciwutleniaczem, który wspiera wchłanianie żelaza. Witamina C jest niezbędnym składnikiem w syntezie kolagenu, zabija bakterie powodujące próchnicę, tym samym umacnia zęby oraz dziąsła. Oprócz tego utrzymuje odpowiedni stan tkanki łącznej i ułatwia gojenie się ran. Niedobór witaminy C skutkuje osłabieniem odporności, pękaniem naczyń krwionośnych, bólem stawów i upośledzonym gojeniem się ran, jednak najgroźniejszym ze skutków jej niedostatku jest szkorbut.

Witamina D jako jedna z nielicznych witamin może być wytwarzana przez organizm człowieka z promieni słonecznych. Wyniki badań wskazują jednak, że w Polsce pozyskiwanie wystarczającej dawki witaminy D ze słońca jest praktycznie niemożliwe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, w organizmie człowieka odgrywa szczególną rolę w układzie kostnym, mięśniowym, immunologicznym i nerwowym. Jej udział w układzie kostnym polega na odpowiednim wykorzystywaniu i wchłanianiu się fosforu oraz wapnia co przekłada się na zdrowie naszych kości. Witamina słońca, bo tak również jest nazywana ma ogromny wpływ na układu immunologiczny chroniąc organizm człowieka przed licznymi infekcjami czy nawet chorobami, zatem bardzo ważne jest aby zadbać o jej odpowiednią ilość, a przede wszystkim w okresie w jesienno-zimowym. Długotrwały niedobór witaminy D u dzieci powoduje krzywicę, a u dorosłych osteomalację.

Witamina E jest przeciwutleniaczem, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Witamina E ma wpływ na krzepnięcie krwi, zapobiega chorobom układu krążenia i wraz witaminą A pełni ważną rolę w procesie widzenia. Witaminę E można bezprecedensowo nazwać witaminą płodności, ponieważ u mężczyzn jest konieczna do produkcji spermy, a jej niedobór może powodować bezpłodność. Oprócz tego wpływa ona w sposób korzystny na mięśnie i na prawidłowy rozwój płodu. Poza tym może ona podnieść poziom libido u obu płci. Skutki niedoboru witaminy E to poronienia, zaburzenia wzrostu, paraliż mięśniowy, uszkodzenia nerwów oraz osłabienie pracy i zanik mięśni.

Witamina K jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Przez wiele lat uważano, że jej jedyną funkcją w organizmie człowieka jest udział w procesach krzepnięcia krwi. Oczywiście jest to prawdą, jednak dowiedziono również jej udziału w procesie regulacji wapnia, który odgrywa istotną rolę układzie kostnym. Niedostatek witaminy K w ciele człowieka może powodować krwawienia, zaburzenia pracy jelit oraz krzepnięcia krwi, co wiąże się z wydłużonym czasem gojenia się ran.

Jaka jest historia witamin?

Wynalezienie witamin oraz ich bliższe poznanie miało przełomowy wpływ na życie oraz zdrowie ludzi i zwierząt. To właśnie między innymi dzięki badaniom na zwierzętach zawdzięczamy obecną wiedzę o witaminach. Odkrywcą pierwszej witaminy jest Kazimierz Funk - polski biochemik urodzony w Warszawie. Pierwszą wynalezioną witaminą była Witamina B1, znana również jako tiamina odkryta przez doktora Funka , który wyodrębnił ją z otrębów ryżowych podczas badań nad gołębiami. Miało to miejsce 1911 roku w Londynie, gdzie pracował on nad nieuleczalną w tym czasie chorobą beri-beri. Polak podczas badań posłużył się doświadczeniem Christiana Eijkmana, który był holenderskim lekarzem i udowodnił, że kury karmione ryżem umierały z powodu paraliżu, zaś te spożywające otręby ryżowe pozostawały w śród żywych. Po roku Kazimierz Funk nazwał wynaleziony przez siebie składnik witaminą od słów “vita” - życie i “amina” pochodzących z języka łacińskiego. Kolejną witaminą, którą odkrył polskich biochemik była wynaleziona w 1927 roku witamina B3 inaczej mówiąc kwas nikotynowy, oprócz tego w tym czasie dowiódł właściwościom estrogenu i testosteronu. Przez przeszło sto lat temat witamin był bardzo gorący, a proces ich badania bardzo powolny, stopniowy, żmudny i męczący, ale za to bardzo wdzięczny. Tak jak my powinniśmy być wdzięczni Kazimierzowi Funkowi za uratowanie tysiące, albo nawet miliony ludzkich istnień. Dalsze badania nad witaminami trwały i trwają do teraz. Cały czas poznajemy ich coraz to nowszy wpływ na organizm, dowiadując się czegoś nowego. 

czytaj więcej
czytaj mniej

Aktywne filtry

ForMeds BICAPS B COMPLEX - 120 kapsułek

Cena podstawowa 91,66 zł Cena 72,66 zł -19,00 zł
Availability: 4 In Stock

✔️ Wysokie dawki 11 witamin z grupy B:

  • dla prawidłowego stanu czerwonych krwinek
  • dla optymalnej pracy serca
  • dla utrzymania prawidłowego metabolizmu homocysteiny
  • dla zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia
  • dla poprawnego funkcjonowania układu nerwowego

✔️ Bardzo dobrze przyswajalne.

✔️ Aż 60 porcji w jednym opakowaniu.

✔️ Czysty skład bez sztucznych wypełniaczy i barwników.

✔️ Odpowiedni dla wegan i wegetarian.

ForMeds BICAPS ADEK - 60 kapsułek

Cena podstawowa 92,58 zł Cena 76,58 zł -16,00 zł
Availability: 9 In Stock

BICAPS ADEK zawiera witaminę A, D, E i K. Naturalne witaminy - A z marchwi, D - wegańska, z porostów. Mikrokapsułkowane witaminy - K, D. Czysty skład - bez m.in. sztucznych wypełniaczy, przeciwzbrylaczy i barwników.

Aliness Premium Vitamin Complex dla kobiet -...

Cena 50,83 zł
Availability: 15 In Stock

Skład Vitamin Premium Complex został opracowany w oparciu o najwyższej jakości, opatentowane składniki, w starannie dobranych proporcjach. Dzięki zastosowaniu dobrze przyswajalnych form składników, produkt pomaga w uzupełnieniu dziennego zapotrzebowania organizmu kobiety na aż 23 składniki odżywcze wspomagające naturalne funkcje organizmu

Aliness FemiForte - 60 kapsułek

Cena 55,46 zł
Availability: 2 In Stock

FemiForte to suplement diety opracowany specjalnie dla aktywnych kobiet. Składniki aktywne FemiForte wpływają na poprawę libido, aktywność seksualną i płodność oraz komfort podczas cyklu menstruacyjnego. Ponadto zwiększają wytrzymałość i wydolność fizyczną organizmu oraz dodają sił witalnych.

Doctor Life Krążenie - 60 kapsułek

Cena 98,94 zł
Availability: 4 In Stock

Krążenie z Ochrona Śródbłonka suplement diety, został opracowany w celu wspierania zdrowia układu krążenia i odnowy śródbłonka naczyniowego. Składniki występujące w diecie śródziemnomorskiej osłaniając tętnice przed stanami zapalnymi i powstawaniem blaszki miażdżycowej oraz wspierają  zdrowie serca i układu krążenia.