Filtruj według

Odpowiednie dla

Odpowiednie dla

Cecha specjalna

Cecha specjalna

Dolegliwości

Dolegliwości

Kwas alfa liponowy

Kwas alfa liponowy, R-ALA suplement o świetnych właściwościach.

Kwas alfa liponowy, w skrócie ALA to substancja, której działanie porównuje się do witamin, mimo iż jest kwasem tłuszczowym rozpuszczalnym w wodzie oraz tłuszczach. Jest on substancją, której zbawienny wpływ na organizm dowiedziono dość niedawno. Substancja ta może nieść wiele korzyści zdrowotnych. Z jej suplementacji najbardziej skorzystają osoby odchudzające się, aktywne fizyczne, zdrowo się odżywiające, czy te mające problem z gospodarką cukrową. Kwas alfa liponowy produkowany jest przez organizm, lecz w bardzo małych ilościach, aby zadbać o jego odpowiednią dawkę warto sięgnąć po suplement.

Kwas alfa liponowy co to?

Kwas alfa liponowy jest nasyconym kwasem tłuszczowym, zawierającym grupę siarkową. Kwas R-ALA rozpuszczalny jest zarówno w wodzie jak i tłuszczach. Dla przykładu witaminy dzielimy na te rozpuszczalne w wodzie, np. witamina C oraz te rozpuszczalne w tłuszczach witamina D. Mimo wszystko swoim działaniem bardzo przypomina witaminę, mimo iż jest tłuszczem. Kwas alfa liponowy występuje w każdej komórce w ciele człowieka. Co ciekawe organizm jest w stanie go częściowo wyprodukować. Jednak ilości w jakich go produkuje są małe i niewystarczające. Dlatego też kwas alfa liponowy należy dostarczać wraz z pożywieniem, a chcąc zmaksymalizować jego działanie i mieć pewność że dostarczana dawka jest wystarczająca warto suplementować kwas alfa liponowy.

Kwas alfa liponowy działanie

Jedną z ważniejszych właściwości kwasu alfa liponowego bezprecedensowo jest jego działanie przeciwutleniające. Będąc antyoksydantem jest w stanie skutecznie unieszkodliwić negatywne działanie wolnych rodników i uchronić organizm przed stresem oksydacyjnym. Co ważne kwas alfa liponowy jest również w stanie poprawić działanie innych antyoksydantów tak jak witamina C, witamina E, czy koenzym q10. Kwas alfa liponowy wchodzi w skład mitochondriów. To konieczny kofaktor mitochondrialnych enzymów oddechowych. Jest również dla nich barierą, chroniąc je przed reaktywnymi formami tlenu ROS, które wytwarzają się pod wpływem niekorzystnych czynników, w tym procesu starzenia. Inna istotną funkcją kwasu alfaliponowego jest jego udzaił w produkcji energii ATP, przez co kwas R-ALA w tabletkach to świetny suplement dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Kwas alfa liponowy usprawnia metabolizm węglowodanów i tłuszczów oraz zmniejsza stany zapalne. Oprócz tego ma zbawienny wpływ na skórę. Kwas alfa liponowy jest w stanie poprawić gojenie się ran, zwłaszcza jego działanie skuteczne jest w leczeniu tych przewlekłych. Oprócz tego jako antyoksydant spowalnia procesy starzenia się skóry, nadaje im elastyczności i poprawia ich kondycję. Kwas alfa liponowy jest także bardzo ważny w kwestii zdrowia psychicznego. Poniżej znajduję się więcej szczegółowych informacji na temat działania kwasu alfa liponowego oraz jak wygląda jego suplementacja.

Kwas alfa liponowy a cukrzyca

Uznaje się, że kwas alfa liponowy może zapobiegać choroby uznawanej nazywanej pierwszą niezakaźną epidemią współczesnego świata jaką jest cukrzyca. Kwas ALA działa jak insulina wspierając działanie glukozy w komórkach. Osoby mające cukrzycę typu 2 po rozpoczęciu suplementacji kwasem liponowym mogą się spodziewać obniżenia poziomu glukozy we krwii i lepszej wrażliwości insulinowej. Cukrzycy mają również niski poziom glutationu, czyli innego silnego przeciwutleniacza, którego poziom podnieść może kwas alfa liponowy. Jak pokazują badania suplementacja kwasu alfa liponowego u cukrzyków z chorobą typu 2 poprawiła próby wątrobowe, obniżyła poziom złego cholesterolu HDL, trójglicerydów oraz obniżyła ich BMI. Pokazuje to jak kluczowe znaczenie w kwestii cukrzycy ma ten antyoksydant. Kwas alfa liponowy można suplementować zarówno profilaktycznie w celu uchronienia się przed cukrzycą, jak i w trakcie choroby. Należy jednak pamiętać, aby fundamentem pod suplementacje była zdrowa i zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz odpowiednia regeneracja.

Kwas alfa liponowy a zdrowie psychiczne

Jak wykazały prace badawcze kwas alfa liponowy wspiera działanie układu nerwowego. Przyjęto, że degradacyjne działanie wolnych rodników w dużej mierze przyczynia się do do rozwoju choroby Alzheimera oraz choroby Parkinsona. Stosowanie suplementów R-ALA może zapobiegać rozwojowi tych neurodegeneracyjnych chorób. W przypadku choroby Alzheimera świetnym dodatkiem do prewencji będzie spożywanie lub suplementacja odpowiedniej ilości kwasów Omega 3, które wpływają na pamięć i koncentrację. W kwestii prawidłowego działania nerwów kwas alfa liponowy również znajdzie swoje zastosowanie. Kwas alfa liponowy łagodzi objawy i spowalnia rozwój zespół cieśni nadgarstka na początku choroby.

Kwas alfa liponowy na nerki i wątrobę

Metale ciężkie w zbyt dużych ilościach mogą wpływać bardzo niekorzystnie na organizm człowieka. Kwas alfa liponowy zdaje się chronić nerki, wątrobę i układ nerwowy przed degeneracyjnym i niepożądanym działaniem metali ciężkich. Kwas alfa liponowy wiążę, chelatuje toksyczne metale i usuwa je z organizmu. Co istotne kwas ALA wspiera absorpcje L-cysteiny, aminokwasu tworzącego glutation, który jest z kolei bardzo ważną substancją dla zdrowia wątroby odtruwając ją. Kwas Alfa liponowy zażywa się podczas przewlekłych oraz ostrych stanów chorobowych wątroby.

Kwas alfa liponowy a aktywność fizyczna

Kwas ALA w tabletkach wydaje się być świetnym suplementem dla osób aktywnych fizycznie oraz sportowców. Przede wszystkim jest zwiększa on produkcję glikogenu, czyli ważnego składnika mięśni, który może znacznie poprawić wydajność podczas ciężkiego wysiłku. Oprócz tego kwas alfa liponowy wspiera rozbudowę mięśni co pomaga w nabraniu beztłuszczowej masy ciała. Kwas R-ALA będąc antyoksydantem chroni organizm przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego co przekłada się na lepszą regenerację, jak i lepsze wyniki na treningach. Kwas alfa liponowy może również przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej. Jest to więc idealny suplement dla osób, które dbają o swoje zdrowie prawidłowo się odżywiając oraz trenując.

Kwas alfa liponowy na stany zapalne

Dostarczanie prawidłowej ilości kwasu alfa liponowego do organizmu może przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych. Jednak aby zapewnić odpowiednią dawkę ALA, która będzie w sposób znaczący na stany zapalne konieczna może wydawać się suplementacja. Warto zauważyć, że stany zapalne są motorem napędowym do rozwoju takich chorób jak stwardnienie rozsiane, Alzheimer czy cukrzyca. Skuteczność działania kwasu alfa liponowego na łagodzenie stanów udowodniono badaniami na osobach chorujących na cukrzycę, z zespołem metabolicznym oraz stwardnieniem rozsianym.

Suplementacja kwasem alfa liponowym

Kwas alfa liponowy w suplementach kryję się pod dwoma nazwami R-ALA oraz S-ALA. Forma kwasu R-ALA zdaje się być korzystniejsza dla organizmu i lepiej przyswajalna. Dlatego decydując się na suplementację zaleca się wybieranie produktów mających w składzie Kwas R-ALA. Suplementy z kwasem alfa liponowym można znaleźć w formie tabletek, kapsułek i proszków. Rodzaj suplementu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, ponieważ wszystkie suplementy ALA powinny nieść ze sobą korzystny wpływ na zdrowie. Suplementy R-ALA powinien być stosowany około posiłkowo, a najlepiej jest go zażyć kilkanaście minut przed posiłkiem. Dawka jaką się zaleca jest bardzo indywidualna od 300 mg w ciągu do 1200 mg dla osób chorób lub aktywnych fizycznie.

czytaj więcej
czytaj mniej

Aktywne filtry