Filtruj według

Cena

Cena

  • 43,00 zł - 44,00 zł

Odpowiednie dla

Odpowiednie dla

Cecha specjalna

Cecha specjalna

Dolegliwości

Dolegliwości

Witamina A

Naturalna witamina A na twarz, skórę i wzrok.

Witamina A jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Witamina A należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W ciele człowieka jest odpowiedzialna za należyte funkcjonowanie wzroku, błon śluzowych, nabłonka (skóry, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, rogówki) - jest więc bardzo ważnym elementem dla zdrowej i pięknej skóry. Oprócz tego beta-karoten ma swój udział w rozwoju i wzroście kości, wzmacnia też żuchwę.

Witamina A – podstawowe właściwości.

Witamina A to pojęcie obejmujące swoim znaczeniem kilka związków z grupy tzw. retinoidów. Z tego względu bardzo często nazywana jest beta-karotenem, prowitaminą A, retinolem lub akseroftolem. Niestety standardowa dieta zwykle nie dostarcza wystarczającej dawki tej witaminy. W pożywieniu występuje ona przede wszystkim w produktach typu mleko, jaja, ser czy wątróbka, ale nie powinny one stanowić wyłącznej bazy dla codziennej diety. Jadłospis warto uzupełniać o warzywa i owoce bogate w karoteny (np. marchew, szpinak dynia, papryka, brokuły). Zapotrzebowanie na witaminę A jest zależne od wieku oraz płci. Zalecana dzienna dawka witaminy A dla mężczyzn wynosi 900µg, a dla kobiet 700µg (karmiące piersią 1300µg). Dzieci zaś powinny spożywać od 400µg do 600µg, zależnie od wieku, a po ukończeniu 13 roku życia stosować się do zalecanych dawek dla dorosłych.

Wpływ witaminy A na funkcjonowanie organizmu.

Witamina A ma istotny wpływ na narząd wzroku, ponieważ bierze czynny udział w procesie widzenia. Jej udział w tym mechanizmie polega na ulotnieniu retinalu, przekształceniu się w cis-retinal, a następnie w połączeniu się z białkiem (opsyną) tworzy rodopsynę, a to właśnie dzięki niej pręciki siatkówki oka są wrażliwe na przyćmione światło. Co więcej retinoidy stosuje się do zwalczania ślepoty zmierzchowej. Retinol warunkuje również prawidłowy rozwój i wzrost kości. Odpowiedni poziom witaminy A może zapobiec tworzeniu się krzywego zgryzu i wzmocnić żuchwę. Oprócz tego odpowiada ona za właściwy stan błon śluzowych, przyspiesza gojenie się ran przez co ma swoje miejsce w leczeniu chorób skóry, takich jak: trądzik, fotostarzenie, łuszczyca, zaburzenie rogowacenia skóry i atopowe zapalenie skóry. Ponadto witamina A w warstwach skóry właściwej zwiększa produkcję elastyny i kolagenu, a powstały kolagen zabezpieczony jest przez retinoidy przed degradacją. Ostatnimi ważnymi kwestiami za które odpowiada witamina A jest jej pozytywny wpływ na nawilżenie i koloryt naskórka oraz wspieranie funkcjonowania układ immunologicznego.

Niedobór witaminy A.

Faktem jest, iż niedobór witaminy A może prowadzić do trwałych, czasami nieodwracalnych zmian w ludzkim organizmie. Deficyt ten może uwidaczniać się na wiele różnych sposobów. Klasyczną oznaką niedoboru będą w tym przypadku problemy z widzeniem o zmierzchu i w nocy (tzw. ślepota zmierzchowa, zwana potocznie kurzą ślepotą). Kolejnym niepokojącym sygnałem może być niedostateczne nawilżenie rogówki, w skrajnych przypadkach prowadzące do ślepoty. Nadmiernie przesuszona skóra (zwłaszcza na dłoniach) również może świadczyć o niedoborze wspomnianej witaminy. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że organem odpowiedzialnym za magazynowanie blisko 90% witaminy A, jest wątroba. Z tego względu ewentualne niedobory staną się widoczne dopiero po kilku miesiącach. Jeśli więc zaobserwujemy pierwsze tego oznaki, konieczne będzie rozpoczęcie odpowiedniej suplementacji.

czytaj więcej
czytaj mniej

Aktywne filtry