Oparzenia słoneczne - jak je załagodzić

Oparzenie słoneczna to dość nieprzyjemna przypadłość. Skóra zamiast zostać opalona na ładny brązowy kolor, jest zaczerwieniona i wrażliwa w dotyku. Objawiają się ono rumieniem skórnym, połączonym z uczuciem pieczenia, a nawet pęcherzami. Jak uchronić się przed oparzeniami słonecznymi i jak złagodzić ich objawy gdy już wystąpią?

Oparzenia słoneczne - jak je załagodzić

Promieniowanie słoneczne UVA i UVB

W czasie gdy człowiek znajduje się na słońcu ulega całemu zakresowi promieniowania elektromagnetycznego docierającego do ziemi. Jest to promieniowanie UV, widzialne i podczerwone. Promienie ultrafioletowe UVB (krótki ultrafiolet) i UVA (długi ultrafiolet) odgrywają najważniejszą rolę w kwestii zmian skórnych wywołanych promieniowaniem. Rumień powstaje na wskutek działania UVB, a po 12-24 godzinach po ekspozycji na promienie słoneczne osiąga szczyt.

Opalenizne uważa się za przejaw zdrowia, jednak ciemniejszy kolor skóry to nic innego jak reakcja obronna organizmu na nadmierne nasłonecznienie (promieniowanie ultrafioletowe). Melanina jest barwnikiem chroniącym skórę przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Konsekwencją jej gromadzenia się w skórze jest opalenizna. Melanina pochłania i odbija promienie UV. Osoby o jasnej karnacji, mające niewielką ilość tego związku są bardziej narażone na poparzenia słoneczne.

Stopnie oparzeń słonecznych

Poddanie skóry na nadmierne działanie promieni słonecznych w konsekwencji może skutkować oparzeniami I stopnia, a w skrajnych przypadkach II stopnia. Za oparzenie skóry uważa się uszkodzenie skóry, który może również przenikać głębiej i naruszyć narządy i tkanki. 

Oparzenie I stopnia dotyczą naskórka. Jego objawami są: bólem, zaczerwienienie i obrzmienie skóry. Z czasem są one coraz słabsze, a po kilku dniach obszar poparzenia zaczyna swędzieć. Po wygojeniu się ran, nie powstają blizny.

Oparzenie II stopnia, podobnie jak pierwszego obejmuje naskórek. W miejscu dotkniętym nadmiernym promieniowaniem powstają pęcherze, w których znajduje się płyn tkankowy. Symptom ten utrzymuje się nawet do 20 dni, a po upływie tego czasu gdy rany się zagoją nie pozostawiają po sobie blizn. Istnieją również nieco poważniejsze oparzenia II stopnia, dotykające skóry właściwej i pozostawiające blizny.

Skuteczne sposoby na poparzenia słoneczne

Do domowych sposobów na radzenie sobie z oparzeniami słonecznymi można zaliczyć:

  • Pantenol to analog kwasu pantotenowego, ma silne właściwości uśmierzające, wspomaga gojenie się ran i poparzeń. Zazwyczaj występuje w formie pianki, którą nakłada się kilka razy dziennie bezpośrednio na skórę.
  • Chłodny prysznic pozwala na zmycie resztek olejów i kremów ze skóry oraz zmniejszenie temperatury ciała, aby był on efektywny musi trwać min. 10-15 minut. Temperatura wody nie powinna być jednak zbyt zimna, aby nie doznać szoku termicznego.
  • Olejek lawendowy pozwala złagodzić uczucie pieczenia, zapobiega powstawaniu blizn i przyspiesza gojenie się ran. Chcąc zaaplikować olejek lawendowy, należy oczyścić ranę wodą z mydłem, następnie wymieszać oleje w proporcji 1:3 z oliwą z oliwek lub olejem migdałowym i nałożyć bezpośrednio na ranę, nie bandażując jej. 
  • Maść nagietkowa podobnie jak lawenda przyspiesza gojenie się ran
  • Aloes ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia. Należy rozprowadzić go na skórę dwa lub trzy dni po oparzeniu. Wykorzystać można do tego żel aloesowy lub sok ze świeżego aloesu. 
  • Miód przyspiesza gojenie się ran, nałożony na oparzoną skórę działa przeciwbólowo i przynosi uczucie chłodu.
  • Papka z mąki ziemniaczanej lub ziemniak nałożony pozwala złagodzić uczucie swędzenia i pieczenia.
  • Świeże ogórki zawierają Witaminę C oraz antyoksydanty, można sporządzić z nich papkę i nałożyć na skórę i trzymać do momentu aż nie nagrzeje się od ciała.
  • Owoce i warzywa bogate w witaminę C pomagają w gojeniu się ran. Należy jeść cytrusy, paprykę, czy brokuły.
  • Witaminy E i A mają podobne właściwości do witaminy C. Produkty takie jak płatki zbożowe, zielone owoce i warzywa oraz orzechy są niezwykle bogate w te związki. Warto zaopatrzyć się w witaminę E w płynie.

Oparzenia słoneczne - jak je załagodzić

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Sposób na uniknięcie poparzeń słonecznych to korzystanie z kąpieli słonecznych z rozsądkiem i umiarem. Podczas pierwszych dni opalania, czas jego trwania nie powinien przekraczać 15-20 minut. Z kolejnymi sesjami można wydłużać ten czas. Świetnym sposobem na zapobieganie oparzeniom jest używanie kremów z filtrem. Mimo, że producenci często deklarują wodoodporność owych preparatów, warto nakładać je każdorazowo po wyjściu z wody lub wytarciu się ręcznikiem. 

Opalanie nie musi kończyć się poparzeniami, można skutecznie się opalać i zapobiegać pojawianiu się nieprzyjemnych objawów. Należy jednak robić to z głową, dbając o odpowiednią pielęgnację i ochronę skóry przed, w trakcie oraz po kąpielach słonecznych.